Logogram strony

Myśliciel A.Rodin

Rozmiar tekstu

Najbliższe konwersatoria z TQM

Wszystkie konwersatoria odbywają się w goszczącej nas od kwietnia 2017 r.

Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej

ul. Koszykowa 79, róg ul. Krzywickiego

w godzinach od 16:00 do 20:00

Wstęp wolny

 

 

Osoby, które chciałby otrzymywać zawiadomienia o konwersatoriach do swojej skrzynki mailowej proszone są o napisanie do mnie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Na stronie Zamów biuletyn nowości można też zaprenumerować biuletyn, który będzie obejmował informacje o nowych treściach we wskazanych przez Państwa kategoriach tematycznych.

MOJA KSIĄŻKA

Informuję Państwa, że na stronie Moja książka znajduje się drugie wydanie mojej książki — teraz pod tytułem "Doktryna jakości. Rzecz o turkusowej samoorganizacji" — a także przewodniki po niej dla czytelników, którzy czy to niekoniecznie chcą zgłębiać pełną jej treść, czy też znają już wydanie pierwsze.

Zapraszam również na stronę Moje wystąpienia otwarte, na której znajdują się informacje o moich ogólnie dostępnych wystąpieniach, a także o konferencjach, które polecam.

Najbliższe konwersatoria

czwartek 9 listopada 2017

Prof. Marlena Plebańska Edukacja przyszłości czyli w jakim kierunku powinny ewoluować szkoły?

Uniwersytet Warszawski

Na przestrzeni rozwoju ludzkości możemy zidentyfikować trzy rodzaje instytucji, które w najmniejszym stopniu uległy ewolucji — sa? to: kościoły, więzienia i szkoły. Wszystkie oparte o silną hierarchię i podporządkowanie, nie dające przestrzeni na organiczny rozwój, opresyjne i odtwórcze. Dzisiaj, w dobie gospodarki opartej na wiedzy, automatyzacji i rewolucji przemysłowej 4.0 kluczowe jest, aby szkoła pomagała jak najlepiej odnaleźć się uczniom, a co za tym idzie całemu społeczeństwu we współczesnych realiach.

Jeśli chcemy zrobić´ krok w przyszłość i wejść na wyższy poziom rozwoju ludzkiej cywilizacji, świadomości i współpracy, powinniśmy przede wszystkim skupić się na wsparciu sektora edukacyjnego w tej dziejowej transformacji. To właśnie w szkołach najbardziej potrzebny jest postęp. To w szkołach zamknięta jest dzisiaj nasza wspólna przyszłość. To tam znajduje się klucz do zrównoważonego rozwoju, dbania o dobro wspólne, budowania globalnego społeczeństwa opartego o współpracę i empatię.

Pora wymyślić edukację na nowo. Czy wiemy, jakie kompetencje są kluczowe z perspektywy jutra? Tak — wskazuje je m.in. raport “Future Work Skills 2020”. Są to przede wszystkim kompetencje społeczne i technologiczne — tzw. “human touch” — głęboko humanistyczne wykorzystanie technologii dla dobra nas wszystkich i naszej planety. Czy wiemy w jaki sposób przekształcić szkoły, żeby służyły rozwijaniu tych kompetencji? Tak — wiemy. Jest wiele przykładów placówek edukacyjnych, które już dziś starają się odpowiadać na potrzeby jutra, również w Polsce. Zapraszamy do poznania tych najlepszych praktyk i przyjrzenia się prototypowi Szkoły Jutra!

Poniżej do pobrania wyniki mojego najnowszego badania, które prowadziłam z ramienia Wydziału Pedagogicznego  Uniwersytetu Warszawskiego na największej do tej pory próbie badawczej w Polsce 100 tys respondentów. Badanie poświęcone zostało diagnozie stanu cyfryzacji polskich szkół i było prowadzone we współpracy z partnerem technologicznym firmą Librus. Pobierz.

czwartek 14 grudnia 2017

prof. Rafał Ohme, Harmonia emocji i rozumu, czyli jak być EmoSapiens

Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie

Neuronauka pokazuje jak ważną rolę w naszym życiu, zawodowym i prywatnym pełnią emocje. Nie są słabością lecz siłą. Jesteśmy Emo Sapiens, który łączy ostry jak brzytwa umysł z mądrym, ale dzikim ciałem. Czy wiesz, że emocje zawsze poprzedzają myślenie? I dużo skuteczniej niż logiczna argumentacja dopingują do działania.

Prof. Ohme opowie o swojej najnowszej książce (i już bestsellerze) „Emo Sapiens”. O tym dlaczego potrzebujemy emocji i dlaczego wszystkie, nawet te negatywne są nam przydatne. Gdzie jest granica pomiędzy chłodną analizą, a intuicyjną decyzją. Podpowie jak zmniejszyć stres i negatywne napięcie nie tylko psychologicznie, ale również fizjologicznie. Poradzi jak mobilizować się przed ważnym wydarzeniem, a jak odciąć się od pędu myśli, kiedy tylko chcesz. Błyskawiczny reset pozwoli na złapanie oddechu, odzyskanie spokoju i przygotuje na kolejne wyzwania. Dowiedz się, co robić, by zwiększyć elastyczność mózgu, jego gotowość do zmian oraz skłonność do nieszablonowe-go myślenia. Homo Sapiens planuje byś był w dobrej formie na maturze dzieci, a Emo Sapiens – wnuków. Zainteresowanych zapraszamy! (wraz z wnukami).

czwartek 11 stycznia 2018

Temat będzie podany w późniejszym terminie

 

czwartek 15 lutego 2018

dr hab. Ryszard Praszkier

Cieszę się, że nie lubię kalafiora, bo jak bym go lubił to bym go jadł, a nie znoszę tego świństwa

czyli

konstruktywna rola paradoksu i niespójnego myślenia

Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia spójnego i logicznego. Jeżeli dowiadujemy się o czymś, co przeczy naszemu obrazowi świata (czy innych ludzi), za wszelką cenę staramy się „załatać” tę niezgodność. W psychologii jest to znane jako mechanizm redukcji dysonansu poznawczego. Jesteśmy gotowi na każdą „woltę” myślową, byle tylko utrzymać poznawczą spójność. Na przykład, jeżeli żyjemy w przekonaniu, że jakaś grupa społeczna nie nadaje się do matematyki (lub do pływania) i jeżeli spotkamy jakiegoś przedstawiciela tej grupy, który jest wybitnym matematykiem (lub pływakiem), to szybko sobie tłumaczymy, że to jest tylko wyjątek, albo że ta osoba tak naprawdę nie należy do tej grupy, albo że ktoś się podszył tylko po to by „zamącić” … i znów mamy spójny obraz świata.

Ponadto lubimy myśleć linearnie: od A do B, od B do C. Mamy poczucie „ogarniania” świata jeżeli wszystko daje się wytłumaczyć „od A do B”.

Tymczasem okazuje się, że współczesny złożony świat wymaga widzenia zjawisk w myśl teorii złożoności: A wpływa na B, B działa na C, a C wchodzi w interakcję z A… i zamiast prostych łańcuchów logicznych tworzą się dziwaczne pętle sprzężeń zwrotnych. Mogą one prowadzić do nagłych, niespodziewanych skoków czy załamań (np. coś dziwnego nagle dzieje się z rynkiem, czy w slumsach niespodziewanie następuje skok rozwojowy i tamtejsze parcele z dnia na dzień stają się drogie). Dlatego może Jeff Bezos, twórca i CEO Amazon.com napisał, że spójność myślenia niekoniecznie jest pozytywną cechą….

Chcemy być kreatywni i chcemy aby nasze firmy były innowacyjne. Ale kreatywność polega na „dziwacznym” skoku w sferze poznawczej – poza dotychczasową rutynę i logikę. Zaczyna więc być przydatne myślenie niespójne, skokowe; w „wystrzeleniu” umysłu poza rutynę (a więc – w kreatywności) pomagają paradoksy i wzajemnie sprzeczne stwierdzenia. Czyż więc wchodzimy w świat alternatywnych systemów poznawczych?

czwartek 15 marca 2018

Temat będzie podany w późniejszym terminie