Logogram strony

Myśliciel A.Rodin

Rozmiar tekstu

Jeffrey K. Liker, Gary L. Convis, Droga Toyoty do lean leadership, MT Biznes 2012

Książkę Likera i Convisa miałem zamiar jedynie przekartkować — tak „dla porządku” — bo przecież menedżerskie idee Toyoty są mi dobrze znane. Zabrałem ją więc na siłownię, gdzie czytuję książki zawodowe pedałując na rowerze. Okazało się jednak, że książka mnie wciągnęła. Mimo że ze ściśle technicznego punktu widzenia nie odkryła przede mną wielu nowości, to jednak jej klimat okazał się nadzwyczaj inspirujący. Dobrze jest bowiem przeczytać, w jaki sposób idee TQM — nadal przecież nie do końca zaakceptowane przez wielu twardogłowych „praktyków” — pozwoliły firmie Toyota stać się największą, najbardziej poważaną i uzyskującą najwyższe marże na świecie firmą samochodową. To absolutnie wyjątkowy sukces, bo przecież najczęściej „największy” wcale nie kojarzy się ani z wysokimi marżami, ani ze szczególnym szacunkiem.

Nie będę pisał w tym miejscu, co zawiera książka, bo o tym można przeczytać w artykule Droga Toyoty do jakości. Dodam więc jedynie, że książka ma niemal powieściowy styl, gdyż praktycznie składa się ze zbioru mininowel opisujących dziesiątki przypadków pochodzących głownie z historii firmy Toyota. Dla czytelnika poszukującego zwartego wykładu narzędzi, styl ten może być nieco zbyt rozwlekły, jednakże jego główną wartością jest inspiracja, której dostarcza, w jakże trudnym do opanowania obszarze przywództwa w stylu Toyoty.

Mark Graban, Lean Hospitals. Improving Quality, Patient Safty, and Employee Satisfaction, CRC Press 2009

Jak to wynika z tytułu książka jest poświęcona szczupłemu zarządzaniu szpitalem. Jest samowystarczalna w tym sensie, że zawiera zarówno wykład podstawowych zasad lean (patrz artykuł Szczupłe zarządzanie i recenzja Droga Toyoty do lean leadership) , jak też i liczne przykłady ich konkretnych zastosowań w służbie zdrowia.

Brian L. Joiner, Fourth Generation Management, McGraw-Hill, inc.1994

B.Joiner_4-th_Generation_ManagementJest to pierwsza książka z zakresu TQM, jaką przeczytałem, i do tej pory uważam, że jest ona jedną z najlepszych w tej grupie. To dzięki niej zdecydowałem się wprowadzić TQM w mojej firmie i to na podstawie tej książki przygotowałem pierwsze wykłady dla moich pracowników.

Książka zawiera dość kompletny wykład podstawowych twardych narzędzi zarządzania jakością, a w szczególności rozbudowany rozdział poświęcony idei i technikom statystycznego sterowania procesami (ang. statistical process control), a więc kartom kontrolnym Shewharta. Stosunkowo niewiele miejsca poświęcono natomiast miękkim narzędziom TQM (dziś uważanym, za bardzo ważny aspekt zarządzania jakością), takim jak budowanie zespołu, partnerstwo, przywództwo i motywowanie. Niemniej nadal bardzo polecam tę książkę wszystkim osobom, które zamierzają wdrażać TQM w swoich organizacjach.

James R. Thompson i Jacek Koronacki, Statistical Process Control: The Deming Paradigm and Beyond, Second Edition. Chapman & Hall / CRC, 2002

Zmienność jest nieodłączną cechą wielu procesów biznesowych i społecznych. Edwards Deming, jeden z twórców japońskiego sukcesu gospodarczego, uważał zrozumienie zmienności za jedną z bardzo ważnych fundamentów wiedzy menadżera. Niestety w literaturze światowej jest niewiele książek poświęconych temu tematowi, a i te traktują przedmiot w sposób niezbyt głęboki.

Recenzowana książka jest jedyną znaną mi pozycją, która w sposób dogłębny wyjaśnia zarówno praktyczne jak i matematyczne aspekty statystycznego sterowania procesami (ang. statistical process control, skr. SPC) dając tym samym gruntowne podstawy do zrozumienia czym jest zmienność procesów losowych. Jako menedżer i trener w zakresie TQM mogę ją gorąco polecić osobom studiującym zarządzanie, a jako matematyk — matematykom studiującym statystykę.

Czytelników nie będących matematykami niech nie przerażają dość liczne i zaawansowane rozważania matematyczne niezbędne dla zrozumienia dlaczego zasady SPC są skuteczne w zarządzaniu procesami o losowej zmienności. Mogą śmiało opuścić czytanie formuł bez uszczerbku dla wiedzy o tym jak SPC stosować w praktyce zarządczej.
W mojej opinii książka Koronackiego i Thompsona powinna znaleźć się na półce każdego wykształconego menadżera i w każdej bibliotece wydziału zarządzania.

Georges Eckers, Six Sigma jako trwały element kultury organizacji, Akademia Białego Kruka, MT Biznes, Warszawa 2011

G.Eckes, Six sigmaW intencji autora książka ma być uzupełnieniem jego wcześniejsze pozycji Eckers Georges, Rewolucja Six Sigma — jak General Electric i inne przedsiębiorstwa zmieniały proces w zyski, Akademia Białego Kruka, MT Biznes, Warszawa 2010 o zagadnienia związane z czynnikiem ludzkim. W rzeczywistości jest w głównej mierze powtórzeniem wyłożonych już myśli, a czynnik ludzki jest ograniczony do motywowania w kierunku wdrażania Six Sigma, a nie w kierunku wykonywania i doskonalenia zasadniczej pracy. 

Strona 1 z 2