Można inaczej Andrzej Jacek Blikle

                                                                                                                                 

 

 

 

Narodziny gwiazdy

Rozmiar tekstu

James R. Breiding - Swiss made, Agora SA, Warszawa 2016

Historia szwajcarskiej gospodarki kilku ostatnich stuleci to fascynująca opowieść o ludziach, którzy żyjąc na trudnej górzystej i przerośniętej skałą ziemi, stworzyli kraj dobrobytu i to nie tylko dla najbogatszych obywateli.

Dwa spośród najbogatszych krajów świata stworzyli w dużej mierze przybysze-imigranci. Jeden to Stany Zjednoczone — o czym wiedzą wszyscy — a drugi to właśnie Szwajcaria — o czym wie niewielu. Ten kraj był zawsze przyjazny przybyszom dzięki czemu pozyskiwał niezwykłych ludzi.

W pełni zasłużonym synonimem doskonałej jakości i precyzji jest zegarek szwajcarski. Ta branża dokonała też przełomu technologicznego, gdy w czasie I wojny Światowej szwajcarscy zegarmistrzowie byli pierwszymi, którzy potrafili produkować na masową skalę zegarki na rękę, nieocenione dla wojska. Czołowe miejsce w tym obszarze odegrała firma Rolex, której roczne przychody przekraczają dziś 5 miliardów dolarów.

Ale kto z nas pamięta, że jedną z najszlachetniejszych zegarmistrzowskich marek stworzyli dwaj Polacy — Antoni Norbert de Patek oraz Franciszek Czapek. Jeden ze sloganów tej firmy głosił: „Tak naprawdę zegarek Patek Philippe nie należy do Ciebie, tylko przechowujesz go dla następnego pokolenia”. Patek jest też rekordzistą gdy chodzi o wysokość ceny kiedykolwiek stworzonego zegarka. Jego platynowy Heures Universelles z 1939 roku (…) sprzedał się na aukcji Antiquorum w 2002 roku za 6,6 miliona franków szwajcarskich. A gdy dla szwajcarskich zegarków przyszły ciężkie czasy wraz z pojawieniem się zegarków elektronicznych przewyższających dokładnością najdroższe wersje mechaniczne, branżę uratował przybysz z Libanu Nikolas G. Hayek nazwany „Mister Swatch”. To była nie tylko rewolucja technologiczna, ale przede wszystkich marketingowa. Stosunkowo tanie zegarki Swatch’a o wyszukanych formach plastycznych z urządzeń do mierzenia czasu stały się przedmiotami kolekcjonerskimi na masową skalę.

Ale Szwajcaria to nie tylko zegarki, banki, sery, góry i farmaceutyki, o których wiadomo powszechnie. To też potężne maszyny przemysłowe, innowacyjne budownictwo i piękna architektura, transport i logistyka oraz wiele innych branż. A wszystko to stworzyli ludzie, którzy potrafili szanować nie tylko siebie nawzajem, ale też i przybyszów. Warto o tym pamiętać w czasach wielkiej migracji ludów na naszej planecie.