Logogram strony

Myśliciel A.Rodin

Narodziny gwiazdy

Rozmiar tekstu

Najbliższe konwersatoria z TQM

Konwersatoria TQM są prowadzone nieustannie raz w miesiącu — poza wakacjami — od roku 1997. Przez kilka ostatnich lat przed pandemią spotkania odbywały się w goszczącej nas od kwietnia 2017 r.

Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej

ul. Koszykowa 79, róg ul. Krzywickiego

w godzinach od 16:00 do 20:00

W czerwcu 2020 zostały uruchomione konwersatoria w trybie on-line na platformie Zoom.

Od godz. 16:00 pokój jest otwarty dla "pogwarek", a o 16:15 zaczyna się właściwy program. Wszyscy będziemy wdzięczni słuchaczom za uruchomienie swoich kamerek. Skoro nie możemy się spotkać w realu, to choć pozwólmy się zobaczyć.

Zapisy na konwersatoria nie są wymagane. Dawniej wystarczyło przyjść, żeby być i pewnie jeszcze do tego wrócimy. Na razie spotykamy się on-line, ale wstęp jest nadal wolny, choć liczba miejsc z powodów licencyjnych ograniczona do 100 osób. O przyjęciu decyduje kolejność wejść.

Wejście na konwersatoria przez przeglądarkę (nie trzeba mieć zainstalowanej aplikacji Zoom):

https://us02web.zoom.us/j/87500042621?pwd=ZzFKSVhvRUNTS3BYSHVySjAvbEMvUT09

Wejście dla osób mających zainstalowaną aplikację Zoom (zalecane):

Meeting ID: 875 0004 2621
Passcode: 146285

Wejść na spotkanie można dopiero po jego otwarciu przez prowadzącego, które nastąpi o godz. 16:00 w dniu odbywania się konwersatorium.

Podręcznik słuchacza na platformie Zoom: Czym jest Zoom?

Przed pandemią video ze spotkań w realu przygotowywała społecznie Manufaktura Video, za co wszyscy składamy jej w tym miejscu serdeczne podziękowania. Nagrania można obejrzeć wybierając z bocznego menu właściwe spotkanie. Tamże będzie można znaleźć łącza URL do nagrań z platformy Zoom.

Osoby, które chciałby otrzymywać zawiadomienia o konwersatoriach do swojej skrzynki mailowej proszone są o napisanie do mnie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Na stronie Zamów biuletyn nowości można też zaprenumerować biuletyn, który będzie obejmował informacje o nowych treściach we wskazanych przez Państwa kategoriach tematycznych.

MOJA KSIĄŻKA

Informuję Państwa, że na stronie Książka znajduje się drugie wydanie mojej książki — teraz pod tytułem "Doktryna jakości. Wydanie II turkusowe. Rzecz o turkusowej samoorganizacji" — a także przewodniki po niej dla czytelników, którzy czy to niekoniecznie chcą zgłębiać pełną jej treść, czy też znają już wydanie pierwsze.

Na grudzień 2021 r. jest zapowiedziane ukazanie się III wydania mojej książki. Wydawcą będzie, jak zwykle, Helion One Press.

Jest też dostępna angielska wersja mojej książki na stronie Who is my book for?. Na razie dostępna jedynie w wersji cyfrowej.

Zapraszam również na stronę Otwarte spotkania w sieci, na której znajdują się informacje o moich ogólnie dostępnych wystąpieniach, a także o konferencjach, które polecam. Informacje o mojej komercyjnej ofercie szkoleniowej na stronie Turkusowa doktryna jakości.

Od roku 2016 większość wykładów na Konwersatorium była rejestrowana na video, a linki do nich znajdują się na końcu stron z relacjami z tych spotkań.

Zapraszam też do obejrzenia moich Wykładów video oraz Wypowiedzi na antenie i w Internecie.

Gorąco zachęcam Państwa do obejrzenia video-wywiadu:

Millionaire Took Pay Cut To Raise Minimum Wage To $70,000 - Did It Work?

Patrick Bet-David has a virtual sit-down with American Internet Entrepreneur Dan Price. In this interview, they talk about his view on capitalism and why he decided to reduce his wage from $1.1 million to $70,000 in order to pay everyone in his company the same wage.

 

NAJBLIŻSZE KONWERSATORIA

W bieżącym roku akademickim wiodącym tematem naszego konwersatorium chciałbym uczynić szeroko rozumiany paradygmat tworzenia i przekazywania wiedzy, od kształcenia przedszkolnego po uniwersytety i instytucje naukowe. Mimo, że każdy z tych poziomów ma swoje specyficzne wyzwania, coraz powszechniejszy staje się pogląd, że na każdym z nich jednakowo potrzebujemy fundamentalnych zmian. Nauczyciel powinien już nie uczyć, ale wspierać proces uczenia się, a uczonych trzeba uwolnić od barbaryzmu pogoni za punktami, by mogli się poświęcić misji poszukiwania prawdy. W tej drugiej sprawie napisałem niedawno artykuł „Utopijny uniwersytet dla realistów”, a od pierwszej rozpoczęliśmy nasz nowy rok akademicki Dwugłosem o szkole Mikołaja Marceli i Marianny Kłosińskiej.

16 grudnia 2021 - Dorota Jakubowska; Employability czyli gdzie kończą się ścieżki kariery?

Zacznę refleksji ogólnej. Zwykle za takim podejściem do problemów bieżących nie przepadam, ale cóż, wg mnie obecnie bez spojrzenia szerzej na procesy społeczne i gospodarcze nie da rady sensownie omawiać podejścia do swojego życia opartego na założeniu o ciągłości świata, o ciągłości rozwoju firm i profesji. Na naszych oczach ujawnia się cykliczność rozwoju: powroty do przeszłości, wiry, sprzężenia zwrotne, cofki i ekstremizmy. Na nowo definiujemy pojęcie „sustainble growth”.

Przez ostatnie 30 lat mozolnie budowaliśmy ład. Łady korporacyjne, ład światowy, ład klimatyczny.  Pomału, ewolucyjnie, sukcesywnie. Cóż to za świetne uczucie – przyczyniać się do powstawania ładu! Tylko że ….wpadliśmy w zawirowania związane ze złożonością systemu – świata połączonego wieloma oczywistymi i nieoczywistymi niciami. Wprowadzanie zmian coraz bardziej złożonym układzie jest z kroku na krok  trudniejsze, budzi coraz większe opory nie tylko u pojedynczych ludzi, ale też w całych środowiskach społecznych, organizmach gospodarczych, narodach i w środowisku naturalnym. Klimat nie poczekał, wirusy nie poczekały, zawiedzeni ludzie w różnych częściach świata nie wykazali, o zgrozo, dość cierpliwości. Wsiedli w przepełnione łodzie, zapisali się do ekstremalnych ruchów albo… popadli w marazm.

Co w takim świecie znaczy konsekwentne budowanie ścieżek karier opartych o specjalizacje czyli coś, co było przez 3 dekady niemal religią wielu ludzi chcących zadbać o porządne emerytury i ciekawe możliwości  zawodowe?

Powiem brutalnie: prawdopodobnie wielu z nich ostro przejechało się na złudzeniu stabilności rozwoju zawodowego i niezmienności oczekiwań rynku. Trudno oszacować, jak wielu jeszcze dozna zawodu.

Obecnie w zamian myślenia liniowego o swojej drodze zawodowej warto podejść w duchu employability. Employability oznacza poruszanie się w szerokim polu możliwości zawodowych jak punkt krążący po sieci, wg logiki szans i potrzeb a nie logiki liniowego wzrostu. Chodzi o to, aby szybko uczyć się, sprawnie transferować wiedzę z jednej dziedziny kompetencji na inne, pozornie z nią nie związane i nie tyle rozwijać specjalizacje, co przedsiębiorczość. Employability to też zdolność konstruktywnego odpowiadania na zapotrzebowania i szanse tworzone przez ludzi i technologie.

Na poziomie organizacji employability oznacza zatrudnianie ludzi wg potencjałów, a nie tylko wg ich dotychczasowych doświadczeń. To stawianie na różnorodność kompetencyjną i kulturową.  Firma w duchu employability daje swoim ludziom możliwości wykonywania kilku zupełnie odmiennych zadań na raz, tworząc tym samym przestrzeń uczenia się i kreatywności. Nie wszyscy to lubią, ale dla wielu to bardzo atrakcyjna oferta. To fakt, organizacja employability „przepala” wiele energii na wprowadzania ludzi w nowe sfery, ale w zamian ma coś w dzisiejszych czasach bezcennego: zaangażowanie, elastyczność i dużo sprawniejsze zarządzanie wiedzą, szczególnie wiedzą ukrytą tzw. tacit. I o wiele lepszą komunikację, bo ludziom znacznie łatwiej wyobrazić sobie, co robią inni.

Czy takie podejście do rozwoju własnego i firmy ma szansę zakorzenić się w naszej praktyce na dobre? O teorii i praktyce employability porozmawiamy na konwersatorium

6 stycznia 2022 - Jacek Jakubowski; Jak wprowadzać zmianę w oparciu o koncepcję sytuacji edukacyjnej?

21 kwietnia 2022 - Rafał Ohme; temat będzie wkrótce podany