Można inaczej Andrzej Jacek Blikle

                                                                                                                                 

 

 

 

Narodziny gwiazdy

Rozmiar tekstu

Jak to się zaczęło

Idea konwersatorium narodziła się przy kawiarnianym stoliku w Cafe Blikle w dniu 19 lutego 1997 roku (Tłusty Czwartek). Zebrali się przy nim św.p. prof. Leszek Wasilewski, ś.p. prof. Stefan Kwiatkowski, prof. Jacek Koronacki i autor niniejszej notatki. Zapiski ze spotkania uwieczniono na firmowych serwetkach z grafiką Antoniego Uniechowskiego.

Zamierzeniem zebranych było stworzenia środowiska ludzi zainteresowanych ideą kompleksowego zarządzania jakością (TQM) na wzór brytyjskiego Towarzystwa im. Edwardsa Deminga.

Pierwsze spotkanie konwersatorium odbyło się już 25 lutego 1997 roku w siedzibie Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego przy ul. Jagiellońskiej 59 w Warszawie (dziś Akademia Leona Koźmińskiego). Na spotkaniu wygłosiłem wykład pt. Społeczeństwo wiedzy, a zarządzanie jakością. Po wykładzie odbyła się dyskusja na temat formuły, programu i terminów spotkań. Ustalono, że spotkania będą się odbywały raz w miesiącu w czwartki w godzinach od 16:00 do 20:00.

Po jakimś czasie konwersatorium przeniosło się do małej salki biurowej firmy A.Blikle, która jednak wkrótce okazała się za mała. Wtedy zapytałem uczestników, czy ktoś mógłby nam udostępnić większe pomieszczenie. Na apel odpowiedziała pani Ewa Kędracka z Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie (obecnie Ośrodek Rozwoju Edukacji), które udzialało nam gościny nieustannie aż do marca 2017 roku.

Od tego czasu minęło już ponad dwadzieścia lat, a na nasze spotkania przychodzi do stu i więcej osób. Zajmujemy się bardzo szeroko rozumianą tematyką zarządzania jakością rozumianą jako uniwersalna metoda podnoszenia sprawności działania zespołów ludzkich. Wiele wystąpień dotyczyło zagadnień z pogranicza zarządzania i psychologii społecznej, a więc z dziedziny zwanej dziś psychologią zarządzania. Miewamy też wystąpienia niezwiązane bezpośrednio z TQM, ale dostarczające nam inspiracji. W tej grupie znalazły się m.in. wystąpienia pana Ryszarda Praszkiera na temat społecznej przedsiębiorczości, czy też pana Zbigniewa Bujaka, który mówił nam o tym jak zarządzana była dziesięciomilionowa podziemna Solidarność w okresie stanu wojennego.

Wstęp na konwersatoria jest wolny. Zaproszenia nie są potrzebne, ale można się zapisać na listę adresową, aby otrzymywać zawiadomienia na swój internetowy adres. Osoby pragnące znaleźć się na tej liście niech napiszą do mnie na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zaprenumerują Biuletyn z mojej witryny

Na niniejszej witrynie umieściłem historyczne zapowiedzi wystąpień wraz z materiałami nadesłanymi przez wykładowców. Niestety nie zbierałem ich aż do roku 2001, od tego więc roku rozpoczyna się moja kronika.