Można inaczej Andrzej Jacek Blikle

                                                                                                                                 

 

 

 

Narodziny gwiazdy

Rozmiar tekstu

Żoliborz w obiektywie Andrzeja Jastrzembskiego

Andrzej Jastrzembski jest fotografem, który za pomocą aparatu wielkoformatowego  utrwala obraz na tradycyjnych światłoczułych materiałach. Szczególną uwagę kieruje na przestrzeń miejską i architekturę. Jest autorem wielu albumów, m.in. obszernej pracy o architekturze Sopotu - “Sopockie domy”.

Zainteresowanie danym miejscem nie ogranicza tylko do rejestracji fotograficznej, ale poszukuje również z nim związanych faktów i wydarzeń. Praca z aparatem w mieście stwarza niepowtarzalną okazję do rozmów z mieszkańcami i zapisania ich wspomnień. Wiele z tych opowieści autor zamieszcza w tekście swoich prac.

Tematem nowego albumu Andrzeja Jastrzembskiego jest Żoliborz. Autor wykorzystując odpowiednie światło i pory dnia utrwalił wyjątkowy nastrój tej dzielnicy Warszawy. Buduje go dodatkowo czarno-biała fotografia.

Czytelnik jest zaproszony do spaceru po Żoliborzu rozpoczynającego się od XVIII-wiecznego pałacyku “Joli Bord” i carskiej twierdzy-Cytadeli. Dalej wędrówka wiedzie przez Żoliborz Oficerski, Urzędniczy i Dziennikarski oraz przedwojenną zabudowę Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Ujrzymy wille zbudowane w dworskim stylu zanurzone w starych ogrodach jak i nowoczesne modernistyczne budynki. Teksty i podpisy pod zdjęciami dotyczą historii Żoliborza i dziejów życia jego mieszkańców.

Album słowem wstępnym opatrzył znawca architektury Żoliborza, Stanisław Brukalski, syn projektantów przedwojennych budynków tej dzielnicy, Stanisława i Barbary Brukalskich. Stanisław Brukalski ojciec jest założycielem oraz pierwszym prezesem Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Album można już kupić w wielu warszawskich księgarniach, między innymi w księgarni TRAFFIC CLUB na ulicy Brackiej 25 i księgarni im. Bolesława Prusa na Krakowskim Przedmieściu 7. Żoliborzanie nie muszą jednak jechać tak daleko. Mogą go nabyć również w księgarni kościoła Św. Stanisława Kostki, w księgarni “Akademia” przy placu Wilsona 4, w kawiarni “Secret Life” przy ulicy Słowackiego 15/19, w kawiarni “Fawory” przy ulicy Mickiewicza 21, w restauracji “Żywiciel” na placu Inwalidów 10, w restauracji “Spotkanie” na ulicy Krasińskiego 2, w restauracja “Kotłownia” na ulicy Suzina 8, w Urzędzie Dzielnicy na ulicy Słowackiego 6/8 (sala obsługi klientów).