Można inaczej Andrzej Jacek Blikle

                                                                                                                                 

 

 

 

Narodziny gwiazdy

Rozmiar tekstu

Turkusowa Firma Rodzinna na Trudne Czasy; 23 kwi 2020

Webinarium dla stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych

Wiele osób twierdzi, że po zakończeniu pandemii świat nie będzie już wyglądał tak jak dawniej. Zgadzam się, ale jednocześnie uważam, że „turkusowa” zmiana dokonuje się już od dobrych kilkudziesięciu lat. I choć na razie powoli, to jednak coraz szybciej. Widzę to po moich słuchaczach. Kiedyś nie chcieli mi wierzyć, a dziś wielu mówi — ja już tak staram się żyć i pracować.

Na gruncie filozofii idea turkusowej organizacji pracy opiera się na zrozumieniu, że ludzie wolni i szczęśliwi pracują lepiej. A przy tym są wolni i szczęśliwi! Rzecz w tym, by wiedzieć, jak do tego doprowadzić.

Firmy, organizacje i instytucje czyniące ludźmi szczęśliwymi Frederic Laloux nazwał kilka lat temu turkusowymi. Opowiem jak się tworzą i działają oraz jak osiągają sukcesy — w tym i gospodarcze. I nie będzie to futurologia, bo takie firmy już istnieją i są coraz liczniejsze. Również w Polsce! Również rodzinne!

Jestem głęboko przekonany, że w tych dramatycznych czasach, które przeżywa dziś cały świat, firmom turkusowym będzie łatwiej nie tylko przetrwać okres pandemii, ale też powrócić do normalnego funkcjonowania po jego zakończeniu. Wierzę też głęboko, że turkusowa formuła organizacji opartej na zaufaniu, odpowiedzialności i wzajemnym partnerstwie, jest bliska wielu firmom rodzinnym.

Więcej o firmach i organizacjach turkusowych można przeczytać w artykule Turkusowa firma XXI wieku, a znacznie więcej w mojej książce „Doktryna jakości”, której wersja cyfrowa jest bezpłatnie dostępna na stronie Co składa się na drugie wydanie.

Zobacz videorelację ze spotkania.