Można inaczej Andrzej Jacek Blikle

                                                                                                                                 

 

 

 

Narodziny gwiazdy

Rozmiar tekstu

Georges Eckers, Rewolucja Six Sigma — jak General Electric i inne przedsiębiorstwa zmieniały proces w zyski, Akademia Białego Kruka, MT Biznes, Warszawa 2010

G.Eckes, Rewolucja six sigmaAutor jest trenerem w zakresie metody Six Sigma z wieloletnią praktyką wprowadzenia tej metody w bardzo wielu firmach, a w tym i największych, np. w General Electric. W książce opisano wiele narzędzi operacyjnych Six Sigma, ideę zarządzania procesowego i narzędzia statystyczne. Niestety te ostatnie, stanowiące trzon ideologii Six Sigma, nie są opisane najlepiej. Autor nie jest matematykiem, ani tym bardziej statystykiem, co powoduje, że w obszarze pojęciowym statystyki wykorzystywanej w Six Sigma porusza się niezbyt pewnie. Wiele z jego wypowiedzi w tej materii jest mocno niejasnych, by nie powiedzieć, że nie do końca prawdziwych. Na uwagę zasługuje natomiast opis metodologii wdrażania narzędzi wsparty bardzo licznymi (choć jak na mój gust nieco za długimi) przykładami.

Kolejnym aspektem książki, który nie za bardzo przypadł mi do gustu, to dość archaiczne podejście do motywowania pracowników oparte w gruncie rzeczy na kontroli, odpowiedzialności i nagrodach. Mimo iż autor z wielką atencją wyraża się o Edwardsie Demingu, z jego nauki zaczerpnął  głównie narzędzie statystyczne, zapominając o jego wizjonerskim podejściu do zagadnień motywacyjnych, które dziś znajdują liczne potwierdzenia zarówno na gruncie psychologii społecznej jak i praktyki przywódczej. W ujęciu Eckersa Six Sigma to metoda wysoce technokratyczna.