Można inaczej Andrzej Jacek Blikle

                                                                                                                                 

 

 

 

Narodziny gwiazdy

Rozmiar tekstu

Demografia świata wg. Hansa Roslinga

Na początku stycznia 2015 roku za namową mojego syna Łukasza wysłuchałem dwóch fenomenalnych wykładów szwedzkiego demografa Hansa Roslinga, a następnie trzeciego już z własnej inicjatywy. A wszystkie trzy jednym tchem. Oto one:

200 Countries, 200 Years

Statistic of future

Global Health — beyond 2015

Wszystkie wykłady wskazują nam jak niewiele wiemy o rozwoju świata w ciągu ostatnich 200 lat. Jak niewiele wiemy o tym, że tak wiele zostało zrobione w obszarze likwidowania biedy, przedłużania średniego czasu życia, wyhamowującego wzrostu ludności świata, walki z chorobami.To, że tyle jeszcze pozostało, nie znaczy bynajmniej, że zrobiono mało. Ale o tym wie (też wynik badań) od kilku do kilkunastu procent ludzi.

Poza niezwykle ważną stroną merytoryczną wszystkich trzech wykładów, powalająca na kolana jest również ich technika. Przy pomocy dynamicznie zmieniających się obrazów śledzimy zachodzące w świecie zmiany zapisane w tzw. wielkich zbiorach danych obejmujących każdy po kilkaset tysięcy wyników pomiarów. Statystycznymi obrazami nie dałoby się tego opisać, a przynajmniej nie w tak przekonywujący i wciągający sposób.