Można inaczej Andrzej Jacek Blikle

                                                                                                                                 

 

 

 

Narodziny gwiazdy

Rozmiar tekstu

Richard Branson, Biznes do góry nogami wywrócony; o tym jak się bawić, czynić dobro i zarabiać pieniądze, Studio Emka 2015

Książka Richarda Bransona to kolejne świadectwo, że firma — i nie tylko mała rodzinna, ale wielka korporacja — może zarabiać pieniądze na tym, że dostarcza klientom dobry produkt, pracownikom dobrą pracę, a całemu światu liczne pożytki pozamaterialne.

Richard Branson jest człowiekiem niezwykłym, jest też niezwykłym liderem, który porywa ludzi swoim entuzjazmem, nieszablonowym działaniem, oferowaniem inspirującego miejsca pracy. I na dodatek — a prawdę mówiąc właśnie dlatego — zarabia pieniądze. Ceni rzetelność, szacunek dla ludzi i dla Planety Ziemi.

We wstępie do jednego z rozdziałów cytuje Ray’a Andersona, założyciela firmy Interface Inc., który pisze: „Tym którzy sądzą, że biznes istnieje, by osiągać zysk, sugeruję, by pomyśleli jeszcze raz. Biznes osiąga zyski, aby przetrwać. Z pewnością musi istnieć dla wyższego, bardziej szlachetnego celu niż ten.”

Sam pisze też:

„Jednym z najbardziej destrukcyjnych przekonań lat siedemdziesiątych było to, że niezależnie od użytych środków za najważniejszy cel działalności biznesowej uważano maksymalizację zysku”.

Jego Grupa Virgin to ponadnarodowa korporacja spełnionych ludzi. Dziwi tylko, że on sam uważa taki biznes za „postawiony na głowie”. A może to tylko przekora?