Uniwersytet przyszłości czy zwyczajna akademia programowania? 42 Warsaw oferuje swoim studentkom i studentom nie tylko pracę oparta na projektach, ale przede wszystkim współtworzenie ekosystemu nastawionego na wspólne uczenie się, współpracę, rozwój. Bez czesnego, bez ocen, bez tradycyjnej roli nauczycieli, z gamifikacją, egzaminami i możliwością uzyskania certyfikatu francuskiego Ministerstwa Pracy. W trakcie spotkania opowiedzieliśmy o modelu edukacyjnym oraz wizji funkcjonowania kampusu 42 Warsaw w Polsce.
Zobacz zapis video ze spotkania.
Można też zobaczyć wywiad z naszą prelegentką.
Czuła sztuczna inteligencja (soft AI) to nowe rozwiązanie technologiczne, którego celem jest zrozumienie emocji użytkownika i troskliwe opiekowanie się nim. Użytkownikiem może być zapracowany menadżer, zestresowany maturzysta, czy startujący w turnieju sportowiec. Osoby korzystające z mobilnych aplikacji wyposażonych w soft AI rozwiązują mini testy psychologiczne (mierzące np. dobrostan, wypalenie, otwartość na zmiany, wiara w siebie), które odkrywają jakie drzemią w nich talenty, a gdzie są pola do wzrostu. Uwaga, wszystkie testy w soft AI muszą być wyposażone w filtry korygujące poznawcze zniekształcenia (bias-proof filters), diagnozując tym samym realny, a nie wyidealizowany lub zdeprecjowany obraz siebie. Kiedy soft AI odkryje, że mamy do czynienia z jakimś wyzwaniem (np. niską odpornością na krytykę) aplikacja wysyła użytkownikowi spersonalizowaną podpowiedź co zrobić, aby to poprawić. Twórcami wskazówek są najlepsi w swojej klasie specjaliści HR, psychoterapeuci oraz psychologowie sportu. System śledzi postępy i uczy się, które wskazówki są skuteczne dla danego użytkownika, a które do niego nie pasują. Soft AI rozumie i troszczy się, przez co wesprze budowanie Opiekuńczej Korporacji. Ma sprawić, by inteligentne technologie mogły zapracować na zaufanie człowieka.
Kliknij aby obejrzeć videorelację
Prof. Rafał Ohme jest specjalistą z zakresu neuronauki na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz autorem wielu znakomitych książek, a w tym Emo Sapiens. Na naszym konwersatorium występował już 9 razy.
Mobbing jest jak wrzód na ciele. Sam w sobie paskudny, ale jest objawem, wynikiem toksycznego procesu toczącego organizm. W organizacji jest wynikiem kultury opartej na przemocy i dominacji. A ta oparta jest na głęboko uwewnętrznionych przekonaniach, nawykach.
Ostatnio głośno o tym. Akcja me-too, opisy mobbingu w korporacjach, ekscesy ludzi teatru, dziennikarzy. Ekscytujemy się tym, demaskujemy, próbujemy wyciągnąć konsekwencje, żeby na przyszłość zapobiec…
Lepiej lub gorzej leczymy objawy. Może warto zająć się przyczynami?
Nasze spotkanie na konwersatorium chciałbym skomponować z dwóch wątków. Jeden to analiza zjawiska przemocy w zarządzaniu, ale też edukacji, sztuce, rodzinie, życiu społecznym. Może nawet zahaczymy o politykę.
Drugi to przyjrzenie się działaniom, które w skuteczny sposób mogą wyeliminować przyczyny. Wyleczyć chorobę, a nie objaw.
Uczestnikom spotkania może bardzo pomóc przeczytanie artykułu z DUŻEGO FORMATU. To wywiad ze mną, który był też inspiracją dla Jacka Bliklego, w wyniku której zaprosił mnie na to spotkanie.
Przyjmijmy założenie, że mimo groźnych zmian klimatycznych apokalipsa nie nastąpi. Przypuszczenie to jest poznawczo wartościowsze od hipotezy końca, ale egzystencjalnie groźniejsze. Jeśli nie będzie apokalipsy, to czeka nas przewlekły kryzys. Można i należy pytać, jak wpłynie on na kluczowe aspekty zbiorowego życia – zdrowie, gospodarkę żywnościową, relacje międzypaństwowe, migrację. W swoim wystąpieniu skupię się na demokracji i jej przypuszczalnych zmianach wywoływanych przez kryzys klimatyczny. W oparciu o teksty literackie i dzieła filmowe omówię trzy kryzysowe mutacje ustroju demokratycznego. Wszystkie trzy są wyraziste, prawdopodobne i groźne. Wszystkie trzy prowadzą do wniosku, że aktualna wersja demokracji liberalnej dobiega końca.
Przemysław Czapliński (UAM, Poznań) – historyk literatury polskiej i europejskiej XX i XXI wieku, krytyk, tłumacz. Ostatnie publikacje: Poruszona mapa (2016), Literatura i jej natury. Przewodnik ekokrytyczny dla nauczycieli i uczniów szkół średnich (współautorzy: Joanna B. Bednarek, Dawid Gostyński, 2017), To wróci. Przeszłość i przyszłość pandemii (współred. J.B. Bednarek, 2022). Przedmiot badań: literatura i problemy komunikacyjne późnej nowoczesności.
Wystąpienie naszego prelegenta zostało zarejestrowane przeze mnie przy pomocy platformy Zoom. Niestety wyszło to dość nieudolnie, ale słychać i widać całkiem nieźle. Mam nadzieję, że kolejne nagrania będą lepsze. Z pewnością nigdy jednak nie osiągnę mistrzostwa jakim szczyciła się Manufaktura Video, która honorowo rejestrowała nasze spotkania przez kilka lat.
Nazwa firmy: Andrzej Blikle Doradca
Nr telefonu: +48 607 456 918
e-adres: andrzej.blikle@moznainaczej.com.pl
NIP 525 12 84 084