Można inaczej Andrzej Jacek Blikle

                                                                                                                                 

 

 

 

Narodziny gwiazdy

Rozmiar tekstu

Jacek Jakubowski, Działać i być, Grupa Trop, zeszyt 1/2015

Jacka Jakubowskiego (ksywka „Jac”) znam od roku 2008 i zawsze słucham z przyjemnością. Zresztą ostatnio znacznie więcej niż dawniej, bo od roku 2014 wspólnie prowadzimy szkolenia dla przedsiębiorców. Jac mówi dosadnie i barwnie i choć nieraz słucham — z racji wspólnych szkoleń — tych samych myśli kilkakrotnie, to jednak za każdym razem znajduję w nich dla siebie coś nowego. Teraz nareszcie, choć jedynie w części, zostały spisane i wydrukowane, można więc do nich wracać, robić notatki na marginesie i cytować w razie potrzeby. A słuchać Jaca nadal będę z przyjemnością, bo jedną rzeczą jest śledzić partyturę, a drugą — uczestniczyć w koncercie. Zresztą Jac-wykonawca ubarwia swoje teksty dosadnościami, na które Jac-filozof już się nie zdecydował.

Tytuł książki w oczywisty sposób nawiązuje do Frommowskiej dychotomii „mieć czy być”, jednakże u Jaca alternatywę zastąpiła koniunkcja. Bo aktywnie być, to działać, to oddziaływać na drugiego człowieka, a także czerpać z oddziaływania innych na nas. To też „być sobą”, co „można tylko w kontekście drugiego człowieka, który spotka się ze mną ‘bez masek’, ale też wobec którego ja potrafię zdobyć się na autentyczność, otwartość i uważność.”

„Działać i być” to rzecz o pozytywnym rozwijaniu i wykorzystywaniu swoich talentów, o uruchamianiu procesu grupowego w małych grupach społecznych, o tworzeniu przestrzeni edukacyjnej, w której ludzie „się uczą”, a nie „są uczeni”. To książka dla nauczycieli, trenerów biznesu, przedsiębiorców i wszystkich tych chcą być i skutecznie działać.