Można inaczej Andrzej Jacek Blikle

                                                                                                                                 

 

 

 

Narodziny gwiazdy

Rozmiar tekstu

Mentax.pl – połączenie pracy i pasji (Koszalin)

Powstaliśmy w roku 2005, kiedy to trzech pasjonatów internetu połączyło swoje siły i doświadczenie tworząc firmę Mentax.pl. Rozwój techniki w branży IT oraz rosnące zapotrzebowanie na aplikacje internetowe zapoczątkował rozwój naszego przedsiębiorstwa. Z czasem Mentax poszerzył swoja ofertę o kompleksową likwidacją szkód, rozpoczynając współpracę z wieloma wiodącymi na rynku towarzystwami ubezpieczeń.

Dynamiczny rozwój naszego przedsiębiorstwa możliwy jest dzięki aktywnemu tworzeniu i wykorzystywaniu aplikacji internetowych w procesach zarządzania firmą, a w szczególności planowania zadań i czasu pracy współpracujących z nami specjalistów. Oferujemy szeroki wachlarz usług związanych z likwidacją szkód. Zawsze dopasowujemy nasze działania do indywidualnych wymagań zleceniodawcy i przeprowadzamy je zgodnie ze standardami obowiązującymi w danym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Oprócz zadowolenia klientów zależało  nam również na zadowoleniu naszych pracowników.  Naszym celem było stworzenie takiej firmy i prowadzeniu jej w taki sposób, w jakiej sami chcielibyśmy pracować, a więc z poszanowaniem ludzi i ich zdania.

Firma posiada dwa oddziały, centrala w Koszalinie, oddział we Wrocławiu. Część osób pracuje zdalnie, 3 osoby w Gdyni, 2 osoby w Krotoszynie , jedna w Rzeszowie – nie widzimy w tym problemu. Kontaktujemy się przez Skype.  Dziś Mentax liczy 30 pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, a współpracujemy z około 1000 podwykonawców (orzecznicy medyczni, likwidatorzy majątkowi, komunikacyjni, serwisy, elektrycy itp.)

Ponad rok temu jeden ze wspólników z Koszalina , jako maniak profesjonalizmu i najlepszych wyników  kupił sobie książkę Pana Andrzeja Jacka Bliklego "Doktryna Jakości", która zmieniła jego światopogląd i spowodowała początek pozytywnych zmian w firmie.

Po przemyśleniach udało się wdrożyć pewne rozwiązania:

 • Zadowoleni pracownicy są podstawą naszego działania, dlatego staramy się w nich inwestować poprzez szkolenia, ubezpieczenia na życie, pakiet sport, dofinansowanie do okularów,  a także zapewnieniu komfortu pracy z wielomonitorowym stanowiskiem pracy, po ekspres ciśnieniowy, lodówkę z kostkarką itp.
 • Zakres obowiązków piszą sobie sami pracownicy  (w myśl — rób to co daje Ci najwięcej radości i daje korzyści firmie)
 • Wprowadziliśmy 7 godzinny dzień pracy choć płacimy za 8 godzin.
 • Przez 8 tygodni w roku pracownicy pracują znowu 8h dziennie gdyż czasami jest taka potrzeba a  także przypomina ze 7h to przywilej a nie nabyte prawo.
 • Przy wdrożeniu 7h pracy firma odnotowała same korzyści, zero negatywnych objawów — ogromny sukces dla pomysłu. Wydajność pracowników pozostała taka sama przy ich większym zadowoleniu, mniejszym zmęczeniu, poświęceniu więcej czasu dla rodziny, pasji.
 • Nie ma premii uznaniowej. Zastąpiliśmy ją premią roczną od przychodu firmy (nie chcieliśmy od dochodu bo dochód zawsze można obniżyć wydatkami). Premię roczną dzielimy równo na wszystkie etaty niezależne od zajmowanego stanowiska. Każdy tak samo angażuje się w rozwój firmy. Za wiedzę specjalistyczną ma się większą podstawę.
 • Płacimy za nadgodziny.
 • Wprowadziliśmy „Wczasy pod gruszą” .
 • Raz do roku wraz z rodzinami cala firma wybiera się na majówkę. Za całość płaci Mentax. Dzięki temu mamy okazje poznać się bliżej, a po spędzeniu kilku dni razem czujemy się jak jedna wielka rodzina.  Dodatkowo kilka razy w roku organizowane są wyjścia integracyjne dla pracowników .
 • Co roku doliczamy dodatek stażowy 100 zł netto za pełny rok aż do 10 lat.
 • Wprowadziliśmy luźne godziny pracy, co oznacza, że pracownicy mogą zacząć pracę od 7:00 do 10:00 w dowolnej dla siebie porze.Mogą wyjść z pracy kiedy chcą, nie muszą nam zgłaszać. Muszą jedynie zapewnić ciągłość swoich usług poprzez zorganizowanie się z kolegami/koleżankami z pracy.
 • Zależało nam na wprowadzeniu takiej atmosfery w pracy, aby pracownik nie bał się wziąć L4 bo jest chory. Większe konsekwencje poniosłaby firma gdyby taki pracownik przyszedł do pracy i pozarażał kolegów.
 • Poczucie odpowiedzialności — darzymy dużym zaufaniem pracowników, Cieszymy się jak przychodzą i mówią że podjęli sami jakąś decyzję, wdrożyli rozwiązania, że nauczyli się szukać rozwiązań, a nie winnych. Pracownicy wiedzą, że nie złościmy się za błędy.  Jesteśmy zawiedzeni, gdy błąd jest powielany po raz któryś z kolei.

Od samego początku dbamy o dobre relacje z naszymi partnerami biznesowymi. Bardzo ważne jest dla nas, by płacić wszystkie faktury na czas.

Mentax.pl pokazuje, że można być jednocześnie innowacyjną firmą, dającą wysokojakościowe produkty z poszanowaniem dla pracujących tam ludzi, z możliwością rozwoju osobistego, zawodowego, samorealizacji. Do nazwania się organizacją turkusową jeszcze nam trochę brakuje, ale z każdym miesiącem jesteśmy bliżej osiągnięcia celu.

Kontakt:

Radosław Bartosik - wspólnik
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. +48 695 393 156

Małgorzata Kaniewska – kierownik ds. organizacyjnych
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. +48 508 322 147