Można inaczej Andrzej Jacek Blikle

                                                                                                                                 

 

 

 

Narodziny gwiazdy

Rozmiar tekstu

Garść informacji o mnie

Z zawodu jestem matematykiem specjalizującym się w matematycznych podstawach informatyki, a obecnie realizuję w tym obszarze projekt Denotacyjna Inżynieria Języków Programowania. Mam tytuł profesora zwyczajnego nauk matematycznych i jestem związany z Instytutem Podstaw Informatyki PAN. Spis moich najważniejszych prac naukowych na stronie Moje najważniejsze publikacje w dziedzinie informatyki.

Ponieważ urodziłem się w rodzinie twórców i właścicieli wielopokoleniowej firmy cukierniczej A.Blikle (rok zał. 1869), jestem też dyplomowanym mistrzem cukierniczym. W latach 1990-2010 zarządzałem wraz z żoną Małgorzatą i synem Łukaszem naszą firmą, która w tym czasie rozwinęła się z jednej cukierni w naszej historycznej siedzibie przy ul. Nowy Świat w Warszawie, do piętnastu placówek własnych w Warszawie (cukiernie, kawiarnio-restauracje i delikatesy) i ośmiu cukierni w sieci franczyzy poza Warszawą.

W tym właśnie czasie zacząłem najpierw studiować i wdrażać w firmie, a później również nauczać, zarządzanie kompleksową jakością (TQM). Wynikiem zebranych na tej drodze doświadczeń jest moja książka „Doktryna jakości”, której pierwsze wydanie zdobyło I miejsce w kategorii „Najlepszy poradnik ekonomiczny” w konkursie Economicus 2015 (org. „Dziennik Gazeta Prawna”), a 2016 r. otrzymało nagrodę Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie „za najlepszą pracę z zakresu nauk o przedsiębiorstwie w latach 2014 – 2015”. Od roku 2017 jest już dostępne wydanie drugie, a oba można bezpłatnie pobrać w formacie PDF z mojej witryny. W sumie oba wydania sprzedały się już w ponad 11 tys. egzemplarzy.

Ponieważ od zawsze pociągała mnie działalność społeczna i organizacyjna, jestem dziś członkiem blisko 30 organizacji, a w tym (pełna lista na stronie Moje członkostwa):

  • (od 1981) Polskie Towarzystwo Informatyczne. Członek założyciel, w latach 1987-1993 prezes Zarządu Głównego, od roku 1993 członek honorowy. http://www.pti.org.pl/
  • (od 1993) Academia Europaea (Europejska Akademia Nauk), członek http://www.acadeuro.org.
  • (od 1999) Rada Języka Polskiego PAN. Członek i przewodniczący Komisji ds. Terminologii Informatycznej. Rada Języka Polskiego  http://www.rjp.pan.pl/
  • (2004 —) Centrum im. Adama Smitha; Od grudnia 2014 honorowy prezes Centrum. http://www.smith.org.pl/pl/
  • (od 2007) Forum Obywatelskiego Rozwoju; Członek Komitetu Programowego. Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju została założona w marcu 2007 r. przez prof. Leszka Balcerowicza  http://www.for.org.pl/pl
  • (od 2007) Stowarzyszenie na rzecz ochrony krajobrazu kulturowego Mazur - Sadyba; członek. http://sadybamazury.wordpress.com/
  • (od 2008) Inicjatywa Firm Rodzinnych; Członek założyciel i prezes zarządu w latach 2008 - 2016. Obecnie prezes honorowy. www.firmyrodzinne.pl, www.firmyrodzinne.eu.
  • (od 2008) Towarzystwo Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w W-wie; Członek honorowy i Kawaler Srebrnej Laski z Czerwoną Różą (rzeczywiście mam taką laskę).
  • (od 2012) Rada Strategiczna THINKTANK http://www.mttp.pl
  • (od 2015) Polska Liga Walki z Rakiem, członek Rady Fundacji www.walkazrakiem.p

Więcej na mój temat można przeczytać w sekcji O mnie.