Można inaczej Andrzej Jacek Blikle

                                                                                                                                 

 

 

 

Narodziny gwiazdy

Rozmiar tekstu

Praca w podgrupach (Breakout Rooms)

Poważną zaletą Zooma jest możliwość podzielenia uczestników spotkania na małe grupy i prowadzenia w nich równoległych spotkań. To tak jakbyśmy na konferencji rozesłali uczestników do mniejszych pomieszczeń, gdzie możliwe są bardziej kameralne rozmowy.

Te równoległe pokoje (zwane w Zoomie Breakout Rooms) dostępne są także w wersji bezpłatnej i można z nich korzystać w każdym planie cenowym (poza Webinarem). W pokojach równoległych działają wszystkie funkcje Zoom: rozmowy, kamery, czat, udostępnianie ekranu.

Jednakże tworzyć równoległe pokoje i zapraszać do nich może jedynie gospodarz spotkania. Może on także odwiedzać każdy z pokoi.

Z punktu widzenia uczestnika spotkania, ważne są następujące informacje:

  • Może się okazać, że podczas przenoszenia się do mniejszych grup na Twoim ekranie pojawi się komunikat informujący, że dostałeś zaproszenie do Breakout Roomu. Żeby dołączyć naciśnij Jo-in;
  • W każdej chwili możesz opuścić spotkanie równoległe i wrócić do głównego pokoju. Musisz w tym celu nacisnąć przycisk Leave Breakout Room, który znajdziesz na dole, po prawej stronie ekranu;
  • Będąc w Breakout Roomie, (brr! — jak to brzmi!) możesz poprosić gospodarza o pomoc. W tym celu naciśnij przycisk Ask for help, który znajdziesz w okolicy znanej już ikony Share screen. Gospodarz zobaczy Twoje zgłoszenie i — jeśli nie pomaga akurat innym uczestnikom — pojawi się w Twoim pokoju.
  • Kiedy skończy się czas pracy w równoległych grupach, system przeniesie Cię automatycznie do głównego pokoju. Nie musisz nic robić w tej sprawie. Sprawdź tylko, czy po powrocie masz tak ustawioną kamerę i mikrofon, jak tego chcesz (włączone lub wyłączone).

I ostatnia rzecz. Czasem przy przenosinach do równoległych pokoi zdarza się niektórym uczestnikom (choć raczej rzadko), że przez dłuższy czas nie mogą trafić do swojego pokoju. Coś kręci się na ekranie, nie widać członków małej grupy, nie można wrócić do głównego pokoju. Jeśli coś takiego Ci się przytrafi i trwa dłużej niż minutę, musisz zadziałać. Niestety gospodarz nie może Ci pomóc, bo nie masz jak go o to poprosić. Najlepszym sposobem jest wtedy zamknięcie Zooma i ponowne dołączenie do spotkania (tak jak na samym początku). Wtedy pojawisz się ponownie, a gospodarz będzie mógł Ci pomóc w wejściu do właściwego pokoju.

Skoro już wiesz tak wiele o zaletach Zooma, warto porozmawiać o niebezpieczeństwach. Każde bowiem, nawet najbardziej pożyteczne narzędzie, może byś sprawcą kłopotów. Czy nigdy Twój młotek nie trafił w palec zamiast w gwóźdź? Nie mówiąc już o pralkach, które wypuszczają mydliny na podłogę, lub telewizorach, które nie chcą się odpalić przed meczem. No to teraz dowiedz się całej prawdy o Zoomie: Zoom a bezpieczeństwo.