Można inaczej Andrzej Jacek Blikle

                                                                                                                                 

 

 

 

Narodziny gwiazdy

Mikrofon i słuchawki

Jeżeli nie jesteśmy gospodarzem spotkania, to dobrym zwyczajem jest uczestniczyć w nim z wyłączonym mikrofonem. To chroni nas przed emisją dźwięków, którymi nie chcielibyśmy dzielić się z innymi, np. rozmowy z domownikami, radosne ujadanie naszego pupila, czy też dyskoteka u sąsiada. Zauważmy również, że jeżeli uczestników spotkania byłoby wielu i każdy miałby włączony mikrofon, to mogłaby się z tego zrobić niezła kakofonia.

Oczywiście, gdy chcemy zabrać głos, np. podzielić się refleksją, mikrofon włączamy ręcznie. Pamiętajmy jednak, aby go później wyłączyć. Jeżeli chcemy zadać krótkie pytanie, możemy skorzystać z wygodnej opcji naciśnięcia klawisza spacji. Dopóki klawisz jest naciśnięty, nasz mikrofon jest włączony.

Nasz mikrofon może też włączać i wyłączać gospodarz. W szczególności, może on tak skonfigurować spotkanie, że na początku wszyscy mają mikrofony wyłączone, niezależnie od tego, co sami postanowili w tej sprawie.

Jeżeli w spotkaniach on-line mamy zamiar brać udział częściej, możemy pomyśleć o nabyciu słuchawek z wbudowanym mikrofonem. Takie rozwiązanie ma kilka zalet:

  • To, co się dzieje na spotkaniu słyszymy tylko my, a więc nie dzielimy się tym z naszymi domownikami.
  • Słuchawki skutecznie wygłuszają dźwięki otoczenia, szczególnie gdy są to słuchawki „nauszne”, a nie „douszne”.
  • Nasz mikrofon nie „słyszy” naszych rozmówców. Niekiedy bowiem, gdy ich słyszy, może przekazywać ich głos z powrotem do nich, choć z lekkim opóźnieniem. To powoduje efekt echa, który poważnie utrudnia komunikację.

Gdy osiągnęliśmy już mistrzowski poziom w posługiwaniu się mikrofonem i słuchawkami, warto zająć się kamerą. W tym przypadku sprawa wydaje się raczej prosta, bo kamerę mamy zwykle wbudowaną w nasz laptop. Prosta!? No to sięgnijmy do strony Kamera.