Zła wielozadaniowość to sytuacja, w której jednoczesna realizacja zbyt dużej ilości pracy (zadań, projektów, zleceń) prowadzi do wydłużenia czasu i obniżenia jakości — zamiast spodziewanego przyspieszenia. Obserwując spadające tempo pracy ludzie powiększają liczbę otwartych tematów, tym samym napędzając błędne koło złej wielozadaniowości.
Niestety, szkodliwość złej wielozadaniowości nie jest powszechnie uznawana. Żadna z wiodących metod poprawy wyników nie poświęca jej należytej uwagi — z wyjątkiem teorii ograniczeń (theory of constraints). Zła wielozadaniowość jest postrzegana nie tylko jako niezmienna składowa współczesnego otoczenia biznesowego: jak zauważa Goldratt w „Wolności wyboru”, ludzie przyzwyczajają się do długotrwałych poważnych problemów, a nawet zaczynają uważać je za coś pozytywnego. Vide ogłoszenia o pracę, które wśród wymagań umieszczają zdolność do pracy wielozadaniowej.
Zgodnie z cyklem zmiany Goldratta, usunięcie złej wielozadaniowości wymaga:
W trakcie wystąpienia przedstawię zjawisko złej wielozadaniowości, mechanizm jego powstawania oraz praktyczne narzędzie jej usuwania — kanban. Na zakończenie zaprezentuję mało znane zasady zarządzania przepływem sformułowane przez Goldratta w ostatnich latach jego życia.
Pokażę też, w jaki sposób zasady te stanowią podstawę trzech przełomowych metod zarządzania produkcją: linii Forda, Toyota Production System (Lean) Ohno i werbel-bufor-lina Goldratta. Wyjaśnię również, jak zastosować te zasady do optymalizacji przepływu również w innych środowiskach: projektowym, sprzedażowym, usługowym itd. i jakich wyników można oczekiwać.
Nazwa firmy: Andrzej Blikle Doradca
Nr telefonu: +48 607 456 918
e-adres: andrzej.blikle@moznainaczej.com.pl
NIP 525 12 84 084