Można inaczej Andrzej Jacek Blikle

                                                                                                                                 

 

 

 

Narodziny gwiazdy

Rozmiar tekstu

Dorota i Jac Jakubowscy, Efektywność współpracy opartej na empatii; 5 paź 2017

Empatia jest częścią naszego wyposażenia biologicznego. Ma swój wymiar emocjonalny, poznawczy, duchowy. Może niszczyć, może tworzyć. Doprowadza do dramatów, ale dzięki niej możesz budować wspólnoty, kochać, a także sensownie pracować. 

W każdej organizacji (biznesie, szkole, NGO) jest nierozpoznaną codziennością. Działa bez przerwy, ale ludzie nie widzą jej wpływu, nie doceniają siły. A ona decyduje o klimacie, atmosferze, przebiegu zebrań, a także odgrywa główną rolę w sprzedaży, uczeniu się i wszelkich innych aktywnościach wymagających współpracy.

Na konwersatorium pozajmujemy się pojęciem wprowadzanym w życie przez Grupę TROP – DOJRZAŁOŚCIĄ EMPATYCZNĄ. Pooglądamy ją w pespektywie wiedzy o mózgu, prześledzimy kilka konkretnych projektów, w których główną rolę odgrywała praca nad komunikacją, partnerstwem, międzyludzkim spotkaniem. Opowiemy o empatii w korporacjach, firmach rodzinnych, placówkach oświatowych, środowiskach lokalnych. Zaprosimy także kilka osób, które opowiedzą o wprowadzaniu współpracy opartej na empatii w rzeczywistość organizacji, czy środowiska, a także o koniecznej do tego pracy nad sobą.

Na konwersatorium popracujemy trochę nad zakorzenionymi mocno w naszych głowach stereotypami. „W biznesie nie ma miejsca na empatię!”, „Albo empatia, albo efektywność!”. „Szef musi dobrze przydzielać zadania, ustawiać pracę, a nie odczytywać emocje swoich podwładnych”.

Otóż wieloletnia praktyka, a także najnowsze osiągnięcia naukowe mówią coś dokładnie odwrotnego.

Empatia jest naszym wyposażeniem biologicznym. Jest istotnym, a często decydującym czynnikiem każdej interakcji międzyludzkiej. Istotne jest to, co z nią zrobisz. Można się przez nią zatruć toksycznymi relacjami, można też rozwalić zespół.

Zobacz video z przebiegu konwersatorium.