Można inaczej Andrzej Jacek Blikle

                                                                                                                                 

 

 

 

Narodziny gwiazdy

Rozmiar tekstu

Andrzej Blikle, Dylemat lidera wzbogacony o idee F. Laloux; 22 października 2015

„Dylemat lidera” to najbardziej kontrowersyjny, a jednocześnie najczęściej zamawiany u mnie wykład. Wszystkim stałym uczestnikom Konwersatorium jest on dobrze znany, ale przecież mamy i nowych adeptów, dla nich więc postanowiłem powrócić do tych idei, tym bardziej, że ostatnio mówiłem o nich na naszym forum w roku 2011. A że nieprzerwanie otrzymuję wiele inspiracji zarówno od moich słuchaczy, jak i od czytelników „Doktryny jakości”, znajdzie się  w nich też i garść nowych myśli.

Dylemat lidera, to problem wyboru jednego z dwóch stylów zarządzania: przemocy, czy też partnerstwa. Wybór właściwej drogi — jaką dla mnie jest bez wątpienia partnerstwo — to być albo nie być każdego wdrożenia TQM, czy to w wersji klasycznej, czy też jako lean albo six sigma. Bo narzędzia nie wsparte autentyczną pracą zespołową pozostaną jedynie bezużytecznymi zabawkami.

Więcej na ten temat można przeczytać na mojej witrynie pod hasłem Motywowanie godnościowe, a także w rozdziałach od 3 do 7 „Doktryny jakości”, którą można pobrać bezpłatnie z mojej witryny.

Ostatnio przeczytałem znakomitą książkę Frederica Laroux "Pracować inaczej" poświęconą omówieniu pewnej systematyki struktur zarządczych, od najbardziej do najmniej autokratycznych, a w tym rodzącego się całkiem nowego paradygmatu, który autor opatruje mianem turkusowego. Do mojego wystąpienia postanowiłem więc włączyć obszerne partie materiału z tej książki. Planuję też dyskusję panelową z udziałem praktyków zarządzania poświęconą roli postawy zaufania i partnerstwa w budowaniu zespołu.

Pobierz prezentację

Wikipedia treści związanych z ideami Laloux