Można inaczej Andrzej Jacek Blikle

                                                                                                                                 

 

 

 

Narodziny gwiazdy

Rozmiar tekstu

Rafał Ohme, Emocje: jak używać dobre, jak okiełznać złe; 6 grudnia 2018

Umysł Emo Sapiens jest wyposażony nie w jeden, ale w dwa silniki: ROZUM, czyli chłodny namysł i EMOCJE, czyli gorące odczucia. Oba napędy współpracują ze sobą harmonijnie. Emocje służą rozumowi i są dla niego wsparciem. Dają mu siłę do działa-nia i dopingują, by się nie poddawał. Z kolei rozum planuje i wynajduje nowe rozwią-zania, a także pozwala lepiej emocjami zarządzać.

Dla Homo Sapiens emocje są jak ogień, który niszczy. Dla Emo Sapiens emocje są jak ogień, który jest żywiołem, ale też chroni, ogrzewa i daje energię. Emocje mogą być niebezpieczne, ale jednocześnie są bardzo użyteczne, wszystkie, nawet te negatywne. Kto się dziwi, jak to możliwe, że Dawid pokonał Goliata - w sporcie, w pracy, w życiu - niech szuka odpowiedzi w emocjach. To one zadziwiają, dając siłę, wiarę i nadzieję, wbrew wszystkim i wszystkiemu.

Emo Sapiens traktuje emocje tak jak ogień, z dużym szacunkiem i ostrożnością. Zna siebie dobrze i wie, kiedy mogą rozrosnąć się nieproporcjonalnie do sytuacji. Wie, jak je najlepiej zastopować, zneutralizować lub rozładować. Wie, co robić, aby nie dopuścić do akceleracji kłótni. Wie, jak długo można się smucić, a kiedy trzeba zwrócić się o po-moc do specjalisty. Wie kiedy ufać przeczuciu, a kiedy porady wewnętrznego głosu mogą wyprowadzić w pole.

Prof. Rafał Ohme opowiedział, jak wykorzystać emocje, aby pracowały na naszą korzyść i jak nie dopuścić do tego, aby nas i innych wokół poparzyły.

Pobierz prezentację.

Zobacz video.